SEMIANTIK KASHGAI. 194 x 129 cm samt ca 3 cm randig slätväv per kortsida.
Mörkbrun botten med vertikalt sammanhängande polykroma hel- och halvmedaljonger, lejon, fåglar, boteh- och blommönster. Benvit huvudbård med boteh-, blom- och rankmönster.
Något ställvis hårdare slitage, fläckar, obetydliga lagningar.
×
Logga in
Kunde inte logga in