272
238612

ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 202 x 145,5 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Mörkblå botten med polykromt millefleurmönster, träd, fåglar, fontän med fiskar, blomkrukor och nisch med Madonnan och barnet. Bred vinröd huvudbård med täta blomrankor.

Ställvis slitage, något smutsig, fläckar, ställvis lite påmålad. En kortsida med lagningar, senare fransar.