274
210482

SEMIANTIK KUBA KONAGKEND. 188 x 133,5 cm.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Röd botten med en stor och flera små medaljonger samt polykroma stiliserade blommor och s.k. raketmönster. Benvit huvudbård med stiliserade blomrankor.

Det mörkbrunfärgade garnet obetydligt korroderat. Obetydligt slitage, något smutsig, smärre lagningar. Långsidorna med smärre trampveck.

Jämför Eder, Doris: Orientteppiche, Band 1: Kaukasische Teppiche, färgplanscher sid 304-305.