290
227544

ANTIK TÄBRIS. 473,5 x 337,5 cm.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 050 - 3 490 EUR
3 190 - 3 650 USD
Klubbat pris

Terrakottafärgad spegel med stor benvit medaljong och ramverk med polykromt heratimönster. Ljus terrakottafärgad huvudbård med stora granatäppel-, palmett-, arabesk- och blomrankor.

Ställvis något slitage, något smutsig, lagningar, obetydliga malskador. Långsidorna med trampveck och smärre skador, skadade kortsidor.