Madeleine Pyk – en samling F769
294
240510

SEMIANTIK TÄBRIS SOUF PART SILK (i relief). 286 x 212 cm.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 850 - 3 320 EUR
3 270 - 3 820 USD
Klubbat pris

Slätvävd benvit botten med knutna polykroma mönster av stort livsträd, fåglar, hjortar, kolonner, palmetter och nisch. Benvit huvudbård med stor palmett- och bladranka samt molnband. Vissa mönster knutna i silke.

Vissa garner korroderade. De slätväda partierna med ställvis slitage och skador, de knutna silkespartierna har ställvis hårt slitage. Fläckar, lagningar. Kortsidorna saknar ett par knutrader.

Tilläggslista

Ändrat utropspris: 18.-20.000kr.