Kamelhårsfärgad botten med polykroma palmettslingor, hjortar, molnband, blommor och mytologiska djur. Bred mörkblåmelerad huvudbård med palmett- och arabeskslingor samt kartuscher med inskriptioner, mytologiska djur och blommor.
Ställvis obetydligt slitage, smutsig, fläckar. Baksidan med obetydliga malskador, kortsidorna saknar ett par knutrader.