311
237163

Karl Fredrik Brander

(Sverige, 1705-1779)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 570 - 1 740 EUR
1 640 - 1 830 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Karl Fredrik Brander
(Sverige, 1705-1779)

"Friherre Jonas Wulfvenstierna" (1681-1762)

Duk 79 x 63 cm. Samtida förgylld och bronserad ram i rokoko.

Proveniens

Tidigare i Hugo Rehbinders samlingar, Stockholm. Försåld på Bukowski Auktioner, auktion 197, 27 april 1913, kat nr 14.
Tidigare i C G von Platens samlingar, Stockholm.

Georg Göthe, Ett svenskt porträttgalleri samladt af Hugo Rehbinder", 1913, kat nr 14.
Sixten Strömbom, (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", band II, 1935/43, sid 946. (SPA 1925:670)