319
241503

Elias Martin

(Sverige, 1739-1818)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
Elias Martin
(Sverige, 1739-1818)

ELIAS MARTIN. Olja på duk.

Damporträtt, bröstbild av dam i grå klänning med blåa band, möjligen föreställande Henriette Hertz (1764-1847). 66 x 52. Samtida förgylld och bronserad ram krönt med bandrosett.

Ålderskrackelyr och ytsmuts.

Proveniens

Bukowski Auktioner, auktion 423, 1-4 nov 1983, kat nr 182.

Ragnar Hoppe, "Elias Martin", SAK, 1933, möjligen identisk med målning upptagen i förteckningen över målningar i olja, kat nr 92, sid 283. (ägare okänd)