322
235976

Carl Peter Mazer

(Sverige, 1807-1884)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 570 - 1 740 EUR
1 640 - 1 830 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Carl Peter Mazer
(Sverige, 1807-1884)

"Kakelugnsmakare Josef Öfverberg" (1771-1842)

Signerad C.P Mazer och daterad 1837. Duk 81 x 63,5 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Utförd i Stockholm efter konstnärens återkomst från Italien 1835. Den avporträtterades familj hade sedan generationer varit verksamma som kakelugnsmakare. (Se E. Raphael, Kakelugnsmakare i Sverige från circa 1700 till 1846, 1914, ss. 122-55).

Mazer, halvbror till Johan Mazer, musiker och grundare av Mazerska kvartettsällskapet, är en av Sveriges främsta porträttmålare under 1800-talets andra hälft. Efter avslutade studier vid konstakademien reste Mazer 1825 till Paris där han studerade på Antoine-Jean Gros ateljée och blev biträde till läraren vid utförandet av dennes monumentala historiemålningar. Vid 1830 års revolution stred han på barrikaderna. Efter en tids vistelse i Finland från 1827 reste han till St Petersburg där han kom att porträttera en rad litterära storheter. 1851 gjorde han en resa till Sibirien där han målade flera porträtt av dekabrister, samt till Kina där han kom att stanna i tre år. Mazer var också verksam som fotograf. 1864 gav han ut "Handbok i fotografi".