327
219704

Carl Fredrik von Breda

(Sverige, 1759-1818)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Carl Fredrik von Breda
(Sverige, 1759-1818)

"Hedvig Eleonora Wachtmeister af Björkö" (1739-1806)

Signerad C:F:v: Breda pinx: och daterad 1785. Duk, oval 60 x 60 cm. samtida förgylld och bronserad ram.

Proveniens

Tidigare i de Falkenbergska samlingarna på Bålby, Närke, därefter i arv.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", band II, 1935/43, sid 887, avbildad 1067. (SPA 1920:1826)

Hedvig Eleonora Wachtmeister var gift med greve Melker Falkenberg af Bålby