Prenumerera på vårt nyhetsbrev

338
236417
Gustaf Lundberg
(1695-1786)
Gustaf lundberg, "greve mattias von hermansson" (1716-1789).

"Greve Mattias von Hermansson" (1716-1789)

Pastell 69 x 51 cm. Samtida rikt skuren, förfylld och bronserad ram.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

6 494 - 8 658 EUR

Klubbat pris:
60 000 SEK
Proveniens

Tidigare i af Ugglas samlingar på Yxtaholm, Södermanland, därefter i arv.

"Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början", "Södermanland", 1908, under Yxtaholm, avbildade sid 391. (med placering i salongen på övre plan).
Registrerad på Svenska porträttarkivet SPA.

Övrigt

Greve Mattias von Hermansson var gift med friherrinnan Ulrika Fredrika Cedercreutz i sitt andra gifte.

Kontakta specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0) 739 400 801