343
241079

Carl Johan Fahlcrantz

(Sverige, 1774-1861)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Carl Johan Fahlcrantz
(Sverige, 1774-1861)

Sognefjorden; Framnäs och Balestrand, Frithiofs och Ingeborgs hem.

Signerad C Fahlcrantz och daterad 1828. Duk 60 x 97 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Proveniens

Privatsamling, Danmark till 2008.

Konstakademien, Stockholm, 1829, troligtvis identisk med kat nr 39. ("Utsikt af Balestranden i Bergens stift i Norrige")

Emil Hultmark, "Kungl Akademien för de fria konsterna utställningar 1794-1887", 1935, troligtvis identisk med kat nr 39, sid 88.

Enligt U Frost, "Till Norrige! En Voyage pittoresque år 1827", 1997, alluderar staffaget i båten till Fahlcrantz och hans resesällskap bröderna Anckarsvärd. Frost anser att Fahlcrantz på så vis betonar att det rör sig om moderna resenärer som besöker en historisk plats.
Målningen är den största av tre kända versioner av detta motiv: Eskilstuna Museum 35 x 50,5 cm. och tidigare Emil Hultmarks samling, 29 x 42 cm. daterad 1830 (B Olson, "Emil Hultmark (1872-1944), konsthistoriker, samlare och mecenat" i Konsthistoriks tidskrift, LVII, häfte 3-5, 1988, sid 88.)

Formgivare