Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
346A
236389

Carl Johan Fahlcrantz

(Sverige, 1774-1861)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
969 - 1 160 EUR
1 110 - 1 330 USD
Klubbat pris
19 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Carl Johan Fahlcrantz
(Sverige, 1774-1861)

Utsikt mot Andrarums kyrka

Signerad C. Fahlcrantz och daterad 1836. Duk 27,5 x 37,5 cm. Samtida förgylld ram.

Kyrkan, belägen i byn Andrarrum på Österlen i Skåne, härstammar från 1100-talet och har takmålningar från 1400-talet av den sk Everlövsmästaren. På 1630-talet grundades Andarums alunbruk, vilket 1725 inköptes av Christine Piper, hustru till Carl Piper, Karl XII:s utrikesminister, på sin tid Sveriges rikaste kvinna, vilken på 1700-talet lät uppföra Christinehofs slott utanför byn. Vid 1700-talets mitt var bruket Skånes största industri. Det lades ner 1912. Altaruppsatsen och predikstolen, bägge av den kände barcockmästaren John Jerling, samt kyrkklockan, donerades till kyrkan av Christine Piper på 1740-talet.

Formgivare