350
237357

Per Daniel Holm

(Sverige, 1835-1903)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Per Daniel Holm
(Sverige, 1835-1903)

Fjällandskap, troligtvis från Jämtland.

Signerad PH och daterad 1858. Olja på papp uppklistrad på duk 22 x 30 cm.

Denna en-plein air studie är en av Per Daniel Holms tidigaste kända landskapsstudier och hans tidigaste kända landskap från Norrland. Motivet är troligtvis taget från Jämtland, vilket Holm dokumenterat besökte 1860. (Utst kat Konstnärshuset, Stockholm, "Förteckning öfver Professor P D Holms efterlemnade arbeten. Studier och skisser i olja, akvarell och pennteckning", 7 -14 nov 1903, kat nr 9-11).

Carl Anton Pettersson (1818-1863), inspektör över rikets navigationsskolor och ledamot av Krigsvetenskapsakademien, företog sommaren 1859 till 1862 omfattande resor genom de inre delarna av Lappland för att genom astronomiska observationer göra ort- och höjdbestämmelser som underlag för en stor ekonomisk karta. Dittills hade geografisk kunskap om Lapplands inland varit ytterst ofullständig och i många fall felaktig.

Per Daniel Holm deltog på Petterssons 3:e resa 1861, vilken företogs juli-september till Kvikkjokk och Kamajokk. Ett 20-tal akvareller utförda under denna resa återgavs i färglitografier i Pettersons på sin tid högt skattade arbete, "lappland, dess natur och folk, Efter fyra somrars vandringar i bilder och text skildrade", 1864-66. Holm utförde även en plein air studier i olja under denna resa bl a "Saggat-träsk", "Kvickjokk", daterad 3 augusti 1861. (Nationalmuseum)

Formgivare