Arne Jones E1299
355
232086

Ferdinand Fagerlin

(Sverige, 1825-1907)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
35 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Ferdinand Fagerlin
(Sverige, 1825-1907)

"Den förtvivlade friaren"

Signerad Ferd. Fagerlin och daterad Df (Düsseldorf) -96. Duk 75 x 65,5 cm.

Axel Gauffin, "Ferdinand Fagerlin 1825-1907", 1910, upptagen sid 150.