372
212260

Jan Harmensz. van Bijlert (van Bylert)

(Holland, 1597/98-1671)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 000 - 13 200 EUR
11 500 - 13 800 USD
Klubbat pris
300 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
(Holland, 1597/98-1671)

Evangelisten Markus

Signerad J v Bÿlert fe. Uppfodrad duk 96 x 79 cm.

Tilläggslista

"Evangelisten Markus"
Litt: Paul Huys Janssen, "Jan van Bijlert (1597/98-1671, Schilder in Utrecht", upptagen i katalogen, kat nr 26, sid 95.

Proveniens

Bukowski Auktioner, auktion 350, 22-24 okt 1952, kat nr 111, avbildad pl 12.
Rapps Konsthandel, Stockholm.

Paul Huys Janssen, "Jan van Bijlert (1597/98-1671, Schilder in Utrecht", upptagen i katalogen, kat nr 26, sid 95.