40
211650

Prins Eugen

(Sverige, 1865-1947)
Utropspris
300 000 - 325 000 SEK
26 600 - 28 800 EUR
27 800 - 30 100 USD
Klubbat pris
460 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Prins Eugen
(Sverige, 1865-1947)

"En sista solglimt"

Signerad Eugen och daterad 1893 med dedikation: "Till vännen Hasselberg till minne af Sundbyholm Juni 93". Duk 58 x 70,5 cm.

Proveniens

Ursprungligen i skulptören Per Hasselbergs samlingar (i gåva direkt från konstnären).
Läkare Bengt Boyes samlingar, Stockholm.
Svensk-Franska konstgalleriets auktion 1957.
Privat samling.

Konstakademien, Stockholm, "Mitt bästa konstverk. Konst ur Stockholmshem. Utställning till förmån för Rädda Barnen", 1941, kat nr 176 (under titeln "Motiv från Sundbyholm. Första versionen av 'En sista solglimt' på Valdemarsudde").
Samlaren Konstsalong, Stockholm, 1944.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Prins Eugen -Minnet av ett landskap", 5 juni 1998 - 10 januari 1999, kat nr 101.
Blaafarvevaerket, Åmot, Norge, "Drömmesommeren Prins Eugen-Nikolai Astrup-Ulf Nilsen", 23 maj - 20 september 2009, kat nr 12.

Bo G. Wennberg, "Mitt bästa konstverk. En konsthistorisk översikt från utställningen 1941 å Kungl. akademien för de fria konsterna", 1942, avbildad helsida sid 137 samt omnämnd sid 141.
"Konst i svenska hem", band 3, upptagen samt avbildad sid 156 under samling 199; Läkare Bengt Boye, Eriksbergsgatan 1 A, Stockholm.
Hans Henrik Brummer, "Prins Eugen - Minnet av ett landskap", 1998, upptagen samt avbildad i färg i katalogdelen som nr 101, sid 283.

Motivet avbildat i tre varianter, två av dessa ägs av Prins Eugens Waldermarsudde.
Tavlan är skapad under vistelsen på Sundbyholm sommaren 1893, där skapade han några av sina mest kända verk såsom "Det gamla slottet" och "Aftonstämning (de gamla popplarna)"