411
230021

Fransk konstnär 1700-tal

Utropspris
110 000 - 120 000 SEK
9 710 - 10 600 EUR
10 100 - 11 100 USD
Klubbat pris
215 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Fransk konstnär 1700-tal

Nymf lekande med en liten faun i ett berglandskap

Uppfodrad duk 99 x 137 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Tilläggslista

Utropet skall vara 110-120.000 kr.

Målningen har med största säkerhet tillkommit till C A Tamms samlingar efter Österby samlingens skingrande.

Proveniens

Tidigare i Pehr Adolf Tamms samlingar på Österby Bruk, Uppland.
Bukowski Auktioner AB, auktion 324, 8-9 okt 1941, kat nr 82. Ur Framlidne godsägaren C A Tamms samlingar. Återköpt av Agnes Tamm, därefter i arv.

Målningen har sålts som ett verk av fransmannen Lénor Mérimée (1757-1836)

Österbysamlingen

Österbysamlingen skapades av brukspatron, friherre Pehr Adolf Tamm som ledde bruket från 1802 till sin död 1856. Samlingen bestod av drygt 350 konstverk och var på sin tid Sveriges största privata samling. I sitt testamente beslutade Pehr Adolf Tamm att hela konstsamlingen skulle stanna kvar på Österby i 20 år efter hans död. 1876 då de 20 åren passerat delades merparten av konstsamlingen upp mellan hans arvtagare. Samtidigt beslutade man att målningar med särskild anknytning till Österby skulle få stanna kvar. När familjen Tamm sålde Österby 1916 försåldes dessa konstverk på Bukowskis. En av Sveriges främsta samlingar hade skingrats.