Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor
Landskap med fiskare vid en flod
Signerad J. C. Linnerhielm samt märkt 12. Daterad Stockholm 1777 in Julio. Samtida påskrift "Ritadt hos och hjelpt af Lieut. Krafft". Tuschlavering 23 x 27,5 cm.
Mattsons Antikvariat 1891.
Ett tidigt arbete efter det att Linnerhielm anställdes som extra ordinarie kanslist vid Krigsexpeditionen i Stockholm 1776. I början av sin vistelse i Stockholm tog han privatlektioner av grafikern Jacob Gillberg (1724-1793), vars inflytande kan spåras i lavyren.