451
226270

Jonas Carl Linnerhielm

(Sverige, 1758-1829)
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
380 - 474 EUR
434 - 543 USD
Klubbat pris
3 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Jonas Carl Linnerhielm
(Sverige, 1758-1829)

Landskap med fiskare vid en flod

Signerad J. C. Linnerhielm samt märkt 12. Daterad Stockholm 1777 in Julio. Samtida påskrift "Ritadt hos och hjelpt af Lieut. Krafft". Tuschlavering 23 x 27,5 cm.

Proveniens

Mattsons Antikvariat 1891.

Ett tidigt arbete efter det att Linnerhielm anställdes som extra ordinarie kanslist vid Krigsexpeditionen i Stockholm 1776. I början av sin vistelse i Stockholm tog han privatlektioner av grafikern Jacob Gillberg (1724-1793), vars inflytande kan spåras i lavyren.