463
226265

Egron Lundgren

(Sverige, 1815-1875)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Egron Lundgren
(Sverige, 1815-1875)

Indisk flicka

Tusch, akvarell och gouache 30 x 23,5 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner, auktion 12 dec 1883, kat nr 89, ("Indisk flicka, osignerad", såld för 180 kr)

Konstakademien, Stockholm, "Aquareller och handteckningar af Egron Lundgren", 10 april 1876.

Karl Asplund, "Egron Lundgren II, 1859-1875", 1915, bilaga D, sid 164, under år 1883.

Utförd efter Lundgrens vistelse i Indien 1858-59.