481C
240032

EMANUEL SWEDENBORG 1688-1772. OPERA PHILOSOPHICA ET MINERALIA. 1-3, Dresden och Leipzig 1734.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

I. Principia Rerum Naturalium, II. Regnum Subterraneum, sive Minerale de Ferro, III. Regnum Subterraneum , sive Minerale de Cupro et Orichalcho. Samtida helband av pergament med blindpressad dekor, rygg med upphöjda bind, folioformat. 155 graverade planscher. Titelgravyrer, begynnelsebokstäver och textavslut i träsnitt.
Contemporary blindstamped vellum. 155 engraved plates, engravings in titles and woodcut head- and tail-pieces.
Contains accounts of Swedenborg`s research in mineralogy and magnetism with a view of his spiritual cosmology.

Inlagan med fläckar, mörknade planscher. Graverat porträtt saknas.
Foxing and browned plates.
Engraved portrait is missing.

Proveniens

Biblioteksstämplar i bläck från Swedenborg Society i London.
Bengt Fredins samling.