488
238640

SEKRETÄR, av Carl Diedrik Fick (mästare i Stockholm 1776-1806). Sengustaviansk.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 740 - 2 620 EUR
1 830 - 2 740 USD
Klubbat pris
52 000 SEK

Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Bakom klaff lådinredning. Nedtill tre lådor. Signerad på nedersta lådans kant "C: D: FICK". Längd 90, bredd 49, höjd 121 cm.

Lagad torkspricka, liten nyckelskylt saknas.