Madeleine Pyk – en samling F769
210555

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 900 EUR
1 640 - 2 180 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"Terrassen vid Rosendal"

Signerad N Kreuger och daterad 1918. Pannå 25 x 35,5 cm.

Proveniens

Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, "Georg och Hanna Paulis samling", 19-20 mars 1942.
Fru Gerda Engströms samlingar, Stockholm.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Christian Eriksson och Nils Kreuger", 7-25 mars 1928, kat nr 328.

Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogen under år 1918 som nr 554, sid 283.
"Konst i svenska hem", band 2, upptagen sid 97 under samling 75; Fru Gerda Engström, Ulrikagatan 9, Stockholm (under titeln "Från Terrassen Rosendal").