501
227476

BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 390 - 3 880 EUR
3 880 - 4 440 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med valnöt. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Längd 117, bredd 60, höjd 83 cm.

Fanerskador, lagningar, lagad skiva.

Proveniens

Märkt med etikett på ovansidan under skivan "Inköptes år 1905 vid auktion å Stenhammar den 19 maj efter Friherrinnan von Kraemer".