504
237328

BYRÅ. Stockhomsarbete, 1700-talets slut. Gustaviansk.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
48 000 SEK

Fanerad med björk, jakaranda, rosenträ och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Inläggningar av urna och lagergirlander. Skivan märkt undertill med rödkrita "Palin" (Nils P. möbelhandlare i Stockholm 1762-1801). Längd 92, bredd 53, höjd 85,5 cm. Nyckel medföljer.

Gammal med troligen ej ursprunglig skiva, beslag saknas ställvis, delvis senare beslag, maskstungen.