521
224521

FÄLLBORD, två stycken, av Lars Eric Lindell (verksam i Köping 1818-1843).

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris

Skivor fanerade med alrot. Bonade tredelade centralfötter. Sammansättningsbara. Båda märkta med pappersetiketter "LARS E. LINDELL, Schatullmakare i Köping". 89x88, höjd 73 cm.

En fot och skivkant med lagning. Mässingsanordning för skivsammansättning senare.