529
242288

MATBORD. England, omkring år 1800 och senare.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Mahogny och mahognyfaner. Tredelat: halvrunda hörndelar och en slagbordsdel. Sarger med snidad dekor av palmetter och kannelyrer. Fottrissor av metall. Två iläggsskivor medföljer. Total längd 367, bredd 116, höjd 74 cm.

Lagningar, slitage, senare slagbordsdel.

Tilläggslista

Två mässingshållare saknas/Two brass leave-holders missing.