545
238391

BANKETTSOFFA, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Bonad. Snidad dekor. Signerad under kortsarg ES. Längd 181, höjd 87 cm.

Avkortad, krönknoppar saknas.

Proveniens

Enligt uppgift införskaffades soffan, samt två fåtöljer och fyra taburetter, av Medicinalrådet Jöran Rooth då han gifte sig och satte bo i Stockholm 1802.