567
222863

KARMSTOLAR, 4 ST OCH STOLAR, 6 ST, senempire, Ryssland/Baltikum, 1800-talets första hälft.

Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
3 920 - 4 360 EUR
4 110 - 4 560 USD
Klubbat pris

Mahognyfaner och mahognybonat lövträ. Lös stoppad sits. Snidad bladdekor och spiralvridna ben. Tre uppmärkta med transportetikett "KUURILA H:fors ".

Ställvis dekorskador. Slitage.