576
224505

TABURETTER, fyra stycken, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska.

Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
3 490 - 3 920 EUR
3 650 - 4 110 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Gråmålade. Samtliga signerade EÖM.

Proveniens

Krusenberg, Uppland.

Slott och herresäten i Sverige, Uppland del 1, Allhems förlag 1967, Krusenberg, auktionens taburetter avbildade sid 332, övre Salongen.

Se stolar, katalognr 571, från samma grupp.