608
228396

LJUSKRONA, för sju ljus. Stockholmsarbete, omkring år 1800. Sengustaviansk.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
64 000 SEK

Förgylld mässingsstomme. Droppbotten. Dekor av lejonmaskaroner. Höjd 94, diam 79 cm.

Fåtal prismor saknas, prismor med nagg.