Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
616
207186

AMPEL, för åtta ljus. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld brons. Rikdekor av palmettblad, fjällningar samt lagerranka. Höjd 62 cm.

Omarbetad kandelaber, lagningar.

Proveniens

Bengt Johansson collection.

Katalog över antikviteter och konstsaker som tillhört framlidne Bengt Johansson, Stockholm 1960, auktionens ampel har katalognr 650, avbildad pl. 88.