Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
660
232470

BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 880 - 5 810 EUR
4 440 - 6 650 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Förgylld brons. Vitemaljerad urtavla. Liggande Bacchantinna. Längd 35, höjd 41 cm. Pendel, nyckel, sockel och glashuv medföljer.

Hänklar saknas på kannor. Glashuv skadad.

Proveniens

Fältmarskalk Curt von Stedingk 1746-1837.

Elke Niehüser, Die Französische Bronzeuhr, München 1997, sid. 56, jämför identisk modell från omkring år 1815.