660
232470

BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Förgylld brons. Vitemaljerad urtavla. Liggande Bacchantinna. Längd 35, höjd 41 cm. Pendel, nyckel, sockel och glashuv medföljer.

Hänklar saknas på kannor. Glashuv skadad.

Proveniens

Fältmarskalk Curt von Stedingk 1746-1837.

Elke Niehüser, Die Französische Bronzeuhr, München 1997, sid. 56, jämför identisk modell från omkring år 1815.