668
241074

BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Förgylld brons. Oktogonal sockel med beslag av amoriner, pilar och facklor. Runt stjärnbestrött urhus. Krönande Amor med pilbåge. Emaljerad urtavla märkt Hovenschöld Junior" (Joachim H. d.y. urmakare i Stockholm 1809, död 1825). Höjd 45, bredd 15 cm.

Nagg runt nyckelhål.

Ottomeyer/Pröschel, Vergoldete Bronzen, München 1986, del II, sid. 708. Jämför snarlikt ur av Claude Galle, Paris omkring 1810. Claude Galle (1759-1815) var en av de främsta franska bronsfabrikörerna.