68
221858

Per Ekström

(Sverige, 1844-1935)
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
6 210 - 7 100 EUR
6 480 - 7 410 USD
Klubbat pris
66 000 SEK
Per Ekström
(Sverige, 1844-1935)

"Soluppgång över Segerstad"

Signerad P. Ekström och daterad Öland 1890. Duk 70 x 132 cm.

Proveniens

Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm.

Ölands Museum, Himmelsberga, 2003.

Anders Nilson, "Per Ekström", 2003, omnämnd sid 58-59 och avbildad som omslagsbild i färg (detalj) samt halvsida i färg sid 59 (publikationen medföljer katalognumret vid köp).