680
239458

VAGNSUR. Wien, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
27 000 SEK

Förgylld mässing. Delvis vitemaljerad urtavla märkt "Peter Rau in Wien" (1811-1829). I låda med rotfaner. Urets diam 13 cm. Nyckel medföljer.

Emaljskador, ställvis sliten förgyllning.

Proveniens

Bengt Fredins samling.