727
230899

TOBAKSKRUS, fajans. Delft, troligen 1700-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
3 200 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i starkeldsblått av piprökande indian (symboliserande Amerika) sittandes vid trälådor märkta med V:O:C (hollänska ostindiska kompaniet) i bakgrunden handelsskepp. Höjd 26 cm.

Nagg. Krackelerad.

Les Faiences de Delft, J Boyazoglu and L de Neuville. 1980 Paris. Page 73.