729
210580

SKÅL, fajans. Troligen Frankrike, 1700-tal.

Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
285 - 474 EUR
326 - 543 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Flätad modell med hänklar, målad polykrom dekor. Insides motiv av blommor samt fågel. Diameter 34 cm.

Brättessprickor, krackelyr, nagg. Två st större sprickor ca 5 cm vardera. Hela insidan krackelerad. Hål i insidan botten. Lagning vid hänkel.