749
221804

TALLRIK, porslin. Meissen, 1700-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Målad polykrom och förgylld dekor av vinjetter inom kartuscher med Böttgerlyster, centralt av stridsscen, brämet med fyra fälttågsscener samt rankor med Indianische Blumen. Diameter 22 cm.

Slitage.

Proveniens

Invenotry no in red 12.1.