Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
758
210647

FIGURGRUPP, porslin. Meissen, 1700/1800-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Föreställande den polska trolovningen, målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 13, längd 14 cm.

Nagg. En av figurerna med lagning på hatten.

Tilläggslista

1700/1800-tal.

Modell after J.J. Kändler and P. Reinicke, Die Polnische Verlobung 1745-50.