774
210704

FIGURIN, porslin. Nymphenburg, modell av Franz Anton Bustelli, ca 1760.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
441 - 618 EUR
460 - 645 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Putto föreställande Minerva, med fjäderprydd hjälm, gul mantel, guldmoiré kjol, på rokokoformad sköld Medusahuvud och inpressad bajersk sköld, målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 11 cm.

Lagningar.