783
234405

KOPP med FAT, porslin. "Sèvres", 1700-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Årsbokstav AA för 1778, samt målarsignatur för Noel Guillaume. Målad polykrom och förgylld dekor av blomsterkorg inom reserv mot rose pomapdour. Koppens höjd 6,9 cm. Fatets diameter 12,5 cm.

Förgyllningen ngt nött.