818
209947

BORDSPINGLA, okänd mästare, Moskva 1860.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Invändigt förgylld. Banddekor, godronering och minnesinskription "Ring ända till guldbröllopet". Genombrutet skaft med "25". Höjd 14,5 cm, vikt 415 g.

Proveniens

Wladimir Wolkoff i arv efter dennes morfars far greve Alexander Loguinovitch Heiden och hans hustru Varvara Petrovna Miloradovitch. Som gåva av greveparet Theodor och Elisabeth Heiden och Pompej och Maria Ivkoff vid deras silverbröllop 5 maj 1860.