866
232814

DRUVPOKAL, av Michael Müller, Nürnberg (verksam 1612-1650).

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 270 - 7 030 EUR
5 600 - 7 460 USD
Klubbat pris
98 000 SEK

Delvis förgylld. Fot och cuppa drivna i bucklor. Skaft i form av vinstock med druvor och fågel. På locket och runt skaftet klippta blad. Krönt av bukett, en s.k. "schmeck". Höjd 37 cm, vikt 416 g.

Buketten och de klippta bladen med skador.

Nürnberger Goldschmiedkunst, stämpel nr MZ0603b