870
220149

PRAKTKANNA, av Abraham Drentwett I, Augsburg 1645-1650.

Utropspris
600 000 - 700 000 SEK
52 300 - 61 000 EUR
54 700 - 63 900 USD
Klubbat pris

Svenska kontrollstämplar från 1700-talet. Delvis förgylld. Runt livet mot mattpunsad fond en driven och ciselerad dekor av putti som leker blindbock med musikinstrument i händerna. Locket med gjutna, skulpturala serafhuvuden och fruktknippen. Slät utsvängd fotkant. Broskverksornerad hänkel med pärlrand. Tudelat tumgrepp. Balusterformad lockknopp. Höjd 24 cm, vikt 1 868 g.

Proveniens

Hammerska samlingen, Bukowskis katalog 165 nr 276 och katalog 239 nr 258, Therese Anderssons samling.

Seling III, stämpel nr 1507

Abraham Drentwett I är en av Augsburgs främsta smeder under barocken. Han var verksam 1641-1666. I Sverige är han mest känd för att ha utfört Drottning Christinas silvertron, beställd till hennes kröning 1650 av Magnus Gabriel De la Gardie.