Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
875
221959

BÄGARE med LOCK, av Christopher Dey, Riga (verksam 1729-1748(1759)).

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 390 - 3 880 EUR
3 880 - 4 440 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Delvis förgylld. Rak, på kälad fot med sneda godroner. Livet med graverad vapenkartusch och minnesgravyr. Även baksidan med minnesgravyr. Locket med sneda godroner och kulknopp. Även locket med stämplar. Höjd 26,5 cm, vikt 756,5 g.

Graverad inskription: Hermann Reimers Eltester der Grossen Gülde Anno 1716. Frånsidan: von Herman Reimers Erb vermächtrisz Schenckt mich zu seinen Rühm Gedächtnisz Ao 1734. Thomas Reimers.