880
210593

GRÄDDSNÄCKA, av Lorentz Wretman, Landskrona 1774. Rokoko.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 760 EUR
1 400 - 1 870 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Invändigt förgylld. Oval på tre svängda bladfötter. Konturerad mynningskant med gravyr. Volutformad hänkel med blad. Längd 17 cm.

Liten lagning vid mynningskanten.