885
188839

MJÖLKKANNA, av Johan Malmstedt, Göteborg 1795. Gustaviansk.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 920 - 2 400 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
18 500 SEK

Invändigt förgylld. Cylindrisk på fyra bladfötter. Pärlstav och på locket ros. Rakt handtag i ebenholts med tapp. Undertill stämplat ägarmonogram. Höjd 13,5 cm.