907
234965

FAT, 3 st, två av Johann Christian Neuss, Augsburg 1803 och ett av Johann Georg Christoph Neuss, Augsburg 1816.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 390 - 5 270 EUR
4 660 - 5 600 USD
Klubbat pris

Två runda runda och ett ovalt fat, släta med räfflad, proffilerad kant. Undertill graverat mongram E under sluten krona. Diam 40 cm, längd 55 cm, vikt 1 669 g., 1 690 g., 1 104,5 g. (3)

Slitage.

Proveniens

Monogramet för Ernst den III:e hertig av Sachsen Coburg-Saalfeld 1806-1826 som 1826 blir hertig Ernst den I:e av Sachsen-Coburg-Gotha (1784-1844). Sedan i arv till siste regerande hertigen av Sachsen-Coburg-Gotha 1900-1918. Därefter hertig Karl Edward (1884-1954), Prinsessan Sibyllas far, som sålde faten till nuvarande ägares familj strax efter 2:a världskriget.